Pogrzeb

 zwjesusChrześcijański Pogrzeb jest posługą wspólnoty Kościoła swoim zmarłym. Usuwa smutek tych, którzy pozostają, gdyż daje im nadzieję na życie wieczne w Chrystusie zmarłej bliskiej osoby, która już odeszła do domu Ojca. Zawsze wyraża prawdę o Zmartwychwstaniu najpierw Chrystusa a także zapowiedź naszego Zmartwychwstania za pośrednictwem Chrystusa – Zbawcy. Umieramy w Chrystusie, ale przez chrzest i życie w Bogu będziemy razem z Nim świętować Zmartwychwstanie.

Chrześcijanie z wielkim szacunkiem odnoszą się do ciała człowieka zmarłegoznicz, gdyż mają świadomość, że Bóg powołał go do zmartwychwstania ciała.

Dlatego chrześcijańska tradycja wskazuje by ciało zmarłego pochować w ziemi w sposób godny. Normalną formą pochówku jest złożenie ciała w trumnie do grobu. Kościół akceptuje formę pochówku po kremacji prochów do grobu lub kolumbarium, ale tylko jeśli intencją nie jest sprzeciwienie się  nauczaniu Kościoła na temat zmartwychwstania ciała i życia wiecznego.

To co jest najbardziej potrzebne zmarłemu to nasza modlitwa. Kwiaty, znicze i inne ozdoby na grób są wyrazem naszej czci do ciała bliskich, ale największym darem jest wyproszenie życia wiecznego, skrócenie kar czyśćcowych i Eucharystia w ich intencji. Dlatego za zmarłego można zamawiać Msze Święte podczas pogrzebu, w kancelarii lub w zakrystii po Mszach.
Jest również możliwość zamówienia tzw. Mszy św. gregoriańskich, które będą odprawiane przez 30 dni.

JAK ZAŁATWIAMY FORMALNOŚCI POGRZEBOWE W PARAFII?

  • Najpierw udajemy się do zakładu pogrzebowego i załatwiamy konieczne formalności.

  • Następnie zgłaszamy pogrzeb w kancelarii parafii, przynosząc ze sobą akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.