- Czym jest?APDC jest zorganizowaną formą apostolstwa Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Powstało na prośbę osób świeckich, zainteresowanych pomocą zmarłym. W roku 1983 Zgromadzenie podjęło nową formę apostolskiej działalności – powstały świeckie grupy modlące się za zmarłych pozostających w czyśćcu. Dwa lata później w 1985 roku przyjęły nazwę: Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca. Decyzją władz Zgromadzenia w 2010 roku została nadana nowa nazwa: Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym.
- Dla kogo?
Do APDC może należeć każdy praktykujący katolik, niezależnie od stanu i wieku, który pragnie nieść pomoc duszom czyśćcowym i pozostawać w duchowej więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.
- Jak zostać członkiem APDC?
Aby przystąpić do APDC trzeba wypełnić i podpisać tzw. kartę członka. Kartę można otrzymać Centrum APDC, od animatorki Grupy, lub wydrukować ją ze strony internetowej Wspomożycielek,
a następnie przesłać do Centrum APDC.
Osoba przystępująca do Apostolstwa otrzymuje Pamiątkę włączenia się, na której jest zamieszczony m.in. Akt codziennego ofiarowania.
Członkowie APDC dzielą się na członków indywidualnych i należących do Grup Parafialnych.
- Zadania członków APDC
a – pamiętają, że są powołani do świętości
Sobór Watykański II przypomniał, że wszyscy chrześcijanie jakiegokolwiek stanu i zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego i do doskonałości miłości, czyli do świętości. Dawcą świętości jest sam Bóg, a my mamy nieustannie podejmować wysiłek, aby na ten dar Boży odpowiadać. Jednym z podstawowych warunków dążenia do świętości jest trwanie w łasce uświęcającej, przez którą jednoczymy się z Chrystusem oraz ustawiczna troska o rozwój życia wewnętrznego.
Mając to na uwadze, członkowie APDC :
-przystępują regularnie do sakramentów świętych, zwłaszcza do sakramentu pojednania oraz Eucharystii
-czytają i rozważają Pismo Święte, by w ten sposób karmić się Słowem Bożym,
– prowadzą życie modlitwy,
– okazują czynną miłość bliźniego,
– korzystają z innych dostępnych środków, które pomagają do trwania w łasce Bożej i rozwoju życia duchowego m.in. poprzez odpowiednia lekturę, rekolekcje i dni skupienia, pielgrzymki.
b – wspomagają zmarłych poddanych oczyszczeniu
Jedna z prawd naszej wiary mówi o tym, że wszyscy wierni chrześcijanie, a mianowicie ci, którzy pielgrzymują jeszcze na ziemi, zmarli, którzy oczyszczają się ze skutków grzechów, oraz ci, którzy cieszą się już szczęściem nieba, stanowią wspólnotę w Chrystusie i łączą się w jeden Kościół.
Kościół pielgrzymujący, od samego początku czcił pamięć zmarłych i nauczał, że„święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni”. (2 Mch 12,46)
Pierwszym krokiem do okazania pomocy zmarłym jest przebaczenie im wszelkiego wyrządzonego zła. Członkowie Apostolstwa, w miarę swoich możliwości, o ile zaistnieje taka potrzeba, starają się zachęcić także innych do przebaczenia zmarłemu wszystkich krzywd i uraz.
Ponadto członkowie Apostolstwa:
– odmawiają codziennie dowolną modlitwę za zmarłych, (nie obowiązuje ona pod grzechem)
– w ich intencji ofiarują codzienne trudy, wynikające z obowiązków stanu, zawodu, a także doznane przykrości, cierpienia itp.
– w miarę możliwości zamawiają msze święte za zmarłych lub przynajmniej starają się ofiarować
za nich swoje uczestnictwo w Eucharystii i Komunię św.
– w intencji zmarłych, poddanych oczyszczeniu mogą także ofiarować dobre uczynki, jałmużnę, odpusty, uczynki pokutne np. post.
W przypadku przynależności do APDC nie tyle chodzi o mnożenie modlitw, ile o wewnętrzną postawę,
o wzbudzanie odpowiedniej intencji.
Wyraża to „Akt codziennego ofiarowania” za dusze czyśćcowe:
„Panie Jezu, Odkupicielu świata, w zjednoczeniu z Twoją Ofiarą Krzyżową,
ofiaruję Ci przez ręce Matki Niepokalanej moje modlitwy i prace, radości, trudy
i cierpienia w intencji konających i zmarłych poddanych oczyszczeniu, błagając Cię
o przyspieszenie ich wejścia do chwały, gdzie Ty wraz z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.
Jest to akt bezinteresownej i miłosiernej miłości bliźniego.
Zaleca się, aby Członkowie APDC odmawiali ten Akt codziennie również dlatego, że jest on wyrazem łączności z wszystkimi członkami APDC.
W modlitewne ofiarowanie włączeni są także konający, gdyż jak wiemy, ostateczny los człowieka na całą wieczność rozstrzyga się w chwili śmierci. O duszę człowieka w tym decydującym momencie zabiega również szatan, chcąc umierającego pozbawić ufności w Boże miłosierdzie lub ją przynajmniej osłabić. Każdego dnia umiera wiele tysięcy ludzi, którzy nie myśleli o tym, że będzie to ostatni dzień ich życia na ziemi. Śmierć jest dla nich zaskoczeniem i nie są odpowiednio przygotowani na spotkanie z Panem Bogiem. Potrzebują naszej modlitwy wstawienniczej, aby na wzór skruszonego łotra w ostatnim momencie życia uznali swój grzech, okazali żal i oddali się w ręce miłosiernego Boga.
– dbają o rozwój Apostolstwa, m.in. zachęcając innych do modlitwy za umierających i zmarłych.
- APDC proponuje członkom następującą pomoc formacyjną:
– odpowiednią lekturę ( podstawowa nauka Kościoła na temat czyśćca i form niesienia pomocy zmarłym poddanym oczyszczeniu zawarta jest w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Istnieją również inne publikacje poświęcone temu zagadnieniu. Również Siostry Wspomożycielki napisały wiele pozycji na ten temat ).
– modlitewnik – z myślą o członkach APDC został opracowany w Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych obszerne modlitewniki (w cenie ok.15 zł/szt.) za zmarłych: „Okaż im Panie miłosierdzie swoje” oraz „ Aby mieli życie wieczne…” zawierające brewiarz za zmarłych, nabożeństwa, jak nowenny, adoracje, teksty rozważań Drogi Krzyżowej, Różańca oraz szeroki wybór różnych modlitw za zmarłych. Modlitewnik ten można nabyć w niektórych księgarniach katolickich lub zamówić w Centrum APDC osobiście lub przez animatora Grupy Parafialnej.
– obrazki – członkowie APDC razem z Pamiątką włączenia się do APDC otrzymują także obrazki
z koronką i modlitwą za zmarłych.
– rekolekcje i dni skupienia – dla chętnych organizowane są dni skupienia i rekolekcje (terminy podawane są w kwartalniku).
– kwartalnik „Do Domu Ojca”- jest wydawany od 2001 roku w Centrum APDC. Jest to pismo formacyjne przeznaczone do użytku wewnętrznego członków APDC, stąd nie można go nabyć
w żadnych księgarniach i kioskach przykościelnych. Zawiera ono kilka działów. Pierwszy z nich to katechezy, przewidziane jako pomoc na spotkania grup parafialnych APDC. Pozostałe działy zawierają świadectwa, modlitwy za zmarłych, artykuły poświęcone pogłębieniu życia duchowego. Ostatnia część kwartalnika poświęcona jest aktualnościom i wydarzeniom w APDC. Kwartalnik można zaprenumerować w Centrum APDC, lub przez animatora grupy (obecnie w cenie 20 zł/rok).
- APDC przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie powstało w grudniu 2011 roku.
Za zgodą Ks. Proboszcza Ludwika Grafa w dniu 19.grudnia 2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie, na które przyszło 15 osób. Podczas tego spotkania do Apostolstwa przystąpiło pierwszych 5 osób, które wraz z animatorką Małgorzata Majgier były zaczątkiem Grupy Parafialnej. Do grupy, która od tamtej pory systematycznie się rozrasta, należą osoby z różnych lubińskich parafii, w których rozwieszane są plakaty o terminach Mszy Św. za umierających i zmarłych oraz spotkaniach Apostolstwa.
Od grudnia 2014 roku grupa ma opiekuna, którym jest Ks. Dariusz Kułan. Bezpośrednio za grupę odpowiedzialny jest animatorka, która reprezentuje grupę wobec Księdza Proboszcza i w jej imieniu utrzymuje kontakt z Centrum APDC.
Raz w miesiącu, w poniedziałek- w ustalony dzień zamawiamy Mszę Świętą za umierających i zmarłych, a po mszy odbywa się spotkanie modlitewno-formacyjne. Obejmuje ono: wspólną modlitwę, zapoznanie się z katechezą oraz załatwienie bieżących spraw organizacyjnych.
Na koniec grudnia 2015 r. lubińskie Apostolstwo liczyło wraz z animatorką 32 osoby.
- Duchowa rodzina Zgromadzenia
Członkowie APDC stanowią duchową rodzinę Zgromadzenia. Dniem szczególnej wzajemnej łączności między członkami APDC i Siostrami jest każdy poniedziałek. Siostry w tym dniu modlą się w intencji wszystkich członków zarówno żyjących jak i zmarłych; członkowie zaś modlą się za siostry i o nowe powołania do Zgromadzenia.
Osobą odpowiedzialną za APDC jest jedna z sióstr Zgromadzenia, która w jego imieniu współpracuje
z członkami Apostolstwa i zajmuje się ich formacją. Od 2012 roku jest to Siostra Anna Czajkowska.
Więcej informacji na temat Zgromadzenia i Apostolstwa można znaleźć na stronie :