NOWENNA | ÓSMY DZIEŃ

Ksiądz Bosko zwykł opowiadać wychowankom i współpracownikom swoje sny, którym, jak się wydaje, przypisywał duże znaczenie. Stanowiły one środek wychowawczy, dzięki któremu przestrzegał, zachęcał, wyjaśniał. W wieku 58 lat, na prośbę papieża Piusa IX, zaczął spisywać pamiętnik, który nazwał Memorie del Oratorio (Wspomnienia Oratorium). Dowiadujemy się z niego, że w wieku 9 lat miał sen, który pozostał w jego pamięci na całe życie (w późniejszych latach były „powtórki snu”). Do rozważenia na dziś zostawiamy opis snu, który stanowi ważny klucz do zrozumienia życia i działalności Księdza Bosko.

nowenna 08

„Miałem sen, który głęboko utkwił mi w pamięci na całe życie. Byłem niedaleko domu, na dużym podwórzu, na którym bawiło się wielu chłopców. Jedni się śmiali, inni grali w coś, wielu przeklinało. Słysząc to, rzuciłem się między nich i przy pomocy słów i pięści usiłowałem ich uciszyć. W tym momencie pojawił się przede mną majestatyczny, pięknie ubrany mężczyzna, cały spowity białym płaszczem. Jego twarz jaśniała takim blaskiem, że nie mogłem na nią patrzeć. Nazwał mnie po imieniu i kazał stanąć na czele tych chłopców. Dodał: «Będziesz musiał pozyskać ich przyjaźń dobrocią i miłością, a nie pięściami… No, porozmawiaj z nimi, że grzech to brzydka rzecz, i że przyjaźń z Panem jest cennym dobrem».
Zmieszany i wylękniony odparłem, że jestem tylko biednym i niewykształconym chłopcem, i że nie potrafię mówić tym łobuziakom o religii. W tym momencie chłopcy zaprzestali bójki, wrzasków i przekleństw i zebrali się wokół tego, który mówił. Niemalże nie zdając sobie sprawy z tego, co mówię, zapytałem: «Kim jesteś, panie, że nakazujesz mi rzeczy niemożliwe?» «Właśnie dlatego, że wydają ci się niemożliwe» – odpowiedział – «będziesz musiał uczynić je możliwymi przez posłuszeństwo i nabywanie wiedzy». «A jakże ja będę mógł zdobyć tę wiedzę?» «Ja dam ci Mistrzynię. Pod jej przewodnictwem nabywa się mądrości, ale bez niej nawet najbardziej wykształcony staje się biednym prostakiem». «Ale kim jesteś, panie?» «Jestem synem tej, którą twoja matka nauczyła cię pozdrawiać trzy razy dziennie». «Mama mówi mi zawsze, żebym nie rozmawiał z obcymi bez jej pozwolenia, dlatego powiedz mi twoje imię». «Zapytaj o nie moją matkę».
I wtedy ujrzałem obok niego majestatyczną niewiastę, przyodzianą w tak błyszczący zewsząd płaszcz, jakby w każdym jego punkcie tkwiła najjaśniejsza gwiazda. Widząc moje rosnące zmieszanie, dała mi znak, bym podszedł, ujęła mnie z dobrocią za rękę i powiedziała mi: «Spójrz». Spojrzałem i zobaczyłem, że chłopcy zniknęli,a zamiast nich pojawiło się mnóstwo koźląt, psów, kotów, niedźwiedzi i innych zwierząt. Majestatyczna niewiasta powiedziała mi: «Oto twoje pole, gdzie będziesz pracował. Wzrastaj pokorny, silny i mocny, a to, co teraz stanie się ze zwierzętami, które widzisz, będziesz musiał uczynić z moimi dziećmi». Spojrzałem jeszcze raz i zobaczyłem, że zamiast dzikich zwierząt było teraz tyle samo łagodnych jagniąt, które biegały, podskakiwały, beczały i tuliły się do owego pana i pani.
W tym momencie zacząłem płakać we śnie. Powiedziałem tej pani, że nic z tego wszystkiego nie rozumiem, a ona na to położyła swą rękę na mej głowie i powiedziała mi: «Zrozumiesz wszystko we właściwym czasie». Ledwie wyrzekła te słowa, gdy zbudził mnie jakiś hałas i sen zniknął.

„Zło dobrem zwalczaj!” – nauczał Pan Jezus. Módlmy się dziś o to, aby ta postawa rozszerzała się na świecie; aby znikała z naszych środowisk przemoc w jej różnorodnej formie.

Dzień 8 – 29 stycznia
Święty Janie Bosko, który ponad wszystko ukochałeś cnotę czystości, świadcząc o niej przykładem, słowem i pismem, spraw, abyśmy w niej rozmiłowani, utwierdzali ją w naszym otoczeniu wszystkimi siłami. Amen

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

[poniższy tekst odmawia się każdego dnia]
– Módl się za nami św. Janie Bosko
– Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych
Módlmy się:
Boże, Ty powołałeś św. Jana Bosko, Wyznawcę, na Ojca i Nauczyciela młodzieży, z Twojej również woli, przy pomocy Maryi Panny, założył on w Kościele nowe Zgromadzenia, spraw prosimy, abyśmy pałając tym samym ogniem miłości, mogli zdobywać dusze i służyć Tobie samemu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen