NOWENNA | SIÓDMY DZIEŃ

Ksiądz Bosko nie pozostawił jednolitego traktatu pedagogicznego ani całościowego wykładu swej myśli wychowawczej. Jego przekonania rozsiane są w kilku tekstach, wśród których pierwszym większym tekstem wydaje się być książeczka „Siła dobrego przykładu” (1855).

Bardzo cennymi dokumentami są również dwa zapisy ważnych rozmów Księdza Bosko z włoskim politykiem Urbano Rattazzim (1854) oraz włoskim nauczycielem Francesco Bodrato (1864). Obaj panowie byli pod wrażeniem efektów wychowania, które mogli zauważyć w zakładach Księdza Bosko.

Turyński wychowawca nie ukrywał, że system prewencyjny jest wymagający dla wychowawców i w praktyce przysparza „pewnych trudności”. Widział to m.in. na Valdocco, w pierwszym Oratorium, które stanowiło wzorzec dla pozostałych placówek. Dlatego napisał w 1884 roku bardzo ważny list z Rzymu adresowany do wspólnoty salezjańskiej w Turynie-Valdocco, stanowiący jeden z najcenniejszych dokumentów pedagogicznych Księdza Bosko. Przypomina, upomina, zachęca, prosi… o odnowienie zapału wychowawczego wśród salezjanów.

Módlmy się dziś za nauczycieli, wychowawców, pracowników administracyjnych, trenerów i wszystkich innych, dzięki którym dzieci i młodzież mogą rozwijać się salezjańskich placówkach wychowawczych.

nowenna 07

Dzień 7 – 28 stycznia
Święty Janie Bosko, który dla osiągnięcia tym doskonalszych owoców żywej wiary i ofiarnej miłości, założyłeś Pobożny Związek Pomocników Salezjańskich, spraw, aby świecili oni przykładem cnót chrześcijańskich i stali się opatrznościową podporą Twoich dzieł. Amen

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

[poniższy tekst odmawia się każdego dnia]
– Módl się za nami św. Janie Bosko
– Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych
Módlmy się:
Boże, Ty powołałeś św. Jana Bosko, Wyznawcę, na Ojca i Nauczyciela młodzieży, z Twojej również woli, przy pomocy Maryi Panny, założył on w Kościele nowe Zgromadzenia, spraw prosimy, abyśmy pałając tym samym ogniem miłości, mogli zdobywać dusze i służyć Tobie samemu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen